تزریق

تزریق روشی است که به وسیله آن خواص مقاومتی زمین افزایش می یابد و یا باعث کاهش تراوایی و شکل پذیری تشکیلات سنگی و خاکی تزریق شده می گردد.

تکنیک تزریق امروزه در بسیاری از پروژه های عمرانی و از جنبه های متنوع مورد استفاده قرار می گیرد که در پاره ای موارد به منظور مستحکم کردن زمین، کاهش دادن تاثیر ارتعاش در خاک ،کاهش دادن نشست ناشی از بارهای دینامیکی و استاتیکی و در مواردی دیگر به منظور جلوگیری از حرکت آب (مورد استفاده در سد سازی) از این روش  بهره گرفته می شود.

با توجه به اینکه محل عملیات تزریق یعنی خاک و سنگ ،تشکیلاتی می باشند که فوق العاده نامنظم بوده و خواص فیزیکی آنها غیر قابل پیش بینی می باشد و اکثر عملیات تزریق نیز مستلزم حفاری دقیق و کنترل شده می باشد، توجه و دقت در این مساله واستفاده از تکنولوژی های پیشرفته امروزی در امر حفاری از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.

تزریق با توجه به نوع پروژه به طرق مختلف از جمله تزریقهای تحکیمی ، تزریق تماسی و..اجرا می گردد. در تزریق تحکیمی هدف از تزریق ، بهسازی نوع خاک برای جلوگیری از ارتعاش  تراوش و ... می باشد.اما تزریق تماسی به جهت پر نمودن فضای خالی بین سنگ و پوشش بتنی در سازه های زیرزمینی است.تزریق پرده آببند نیز به جهت کا ستن و کاهش از نفوذ و جریان آب صورت می پذیرد.

تزریق در خاک

هدف

عموما هدف از تزریق نیل به مقاصد ذیل می باشد:

-کاهش نفوذپذیری تشکیلات واقع در زیر پی سازه های آبی به جهت کنترل تراوش و کاهش آب مخزنی

- جلوگیری از خطر فرسایش خاک شالوده

-افزایش مقاومت مصالح زیر پی سازه های سنگین و یا کاهش تغییر شکل پذیری مصالح شالوده که گاهی به آن تزریق تحکیمی نیز گفته می شود

-ارتباط عناصر ساختمانی مجزا در یک سازه همگن به کمک تزریق نظیر سد های بتنی وزنی و یا سد های قوسی

-کار گذاشتن یا نصب کابلهای تقویتی در سازه های بتنی پیش فشرده و پیش ساخته

-نصب میل مهارهای پیش فشرده

-بالا آوردن و قائم نمودن ساختمانها وسازه های مایل

-پر نمون حفره های بین سنگها و پوشش تونل که به آن تزریق تماسی می گویند

-نوسازی و تقویت ساختمانهای تاریخی آسیب دیده

 -بهسازی خاک

 


  

 

تماس با ما

 جهت ارتباط با ما در ساعات اداری به آدرس تهران، خیابان کارگر جنوبی، بالاتر از خیابان جمهوری  مراجعه فرمایید یا با شماره های زیر تماس بگیرید.

۰۹۳۷۰۵۳۰۷۵۸ در کلیه ی روز های هفته

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدآموزش های ژئوتکنیکی

آمار سایت

18393
TodayToday9
YesterdayYesterday31
This_WeekThis_Week182
All_DaysAll_Days18393

برچسب ها

,پایان نامه خاک و پی , انواع پایان نامه خاک و پی , انجام پایان نامه خاک و پی , پی , خاک  , پایان نامه ی خاک و پی  , پایان نامه خاک و پی با پلکسیس , انجام پایان نامه خاک و پی با استفاده از تحلیل دینامیکی , تونل , پایان نامه تونل , انجام پایان نامه خاک و پی با موضوع تونل , پایان نامه با پلکسیس , انجام پایان نامه خاک , پایاننامه ي خاک و پی , پروژه خاک و پی , انجام پروژه خاک و پی , پروژه عمران , انجام پروژه تونل از مجموعه پایان نامه ي خاک و پی, تحلیل دینامیکی تونل از مجموعه خاک و پی , پایان نامه ي خاک و پی با موضوع یلینگ , پایان نامه خاک و پی با موضوع میخکوبی , پایان نامه ي خاک با موضوع نیلینگ , انجام پایان نامه خاک و پی با موضوع نیلینگ , پلکسیس , انجام پایان نامه های خاک و پی , موضوع پایان نامه خاک و پی , پروژه خاک و پی , انجام پروژه کارشناسی ارشد خاک و پی , پروژه کارشناسی ارشد عمران گرایش خاک و پی , انجام پروژه نیلینگ , نیلینگ چیست , پایان نامه خاک و پی با موضوع تحلیل دینامیکی نیلینگ , پایان نامه خاک و پی با موضوع انکر , پایان نامه انکر , انجام پایان نامه خاک و پی با موضوع انکر , پلکسیس , پروژه های کارشناسی ارشد عمران , انجام پروژه گرایش خاک و پی , انجام پروژه انکر , انکر چیست , انجام پایان نامه خاک و پی با موضوع تحلیل دینامیکی تونل